Wednesday, 08 July 2020
Türkçe | English
Hit Counter
1753547 Visitors

Who's Online
We have 5 guests online


Pagan Federation Türkiye


Main Menu
 Home
 Content
 Articles
 Book Reviews
 Guest Book
 WebLinks
 Contact
 - - - - - - -
 HEKATESIA

Login Form
Username

Password

Remember
Forgotten
your password
?
No account yet?
Create one

Moonphase

   Home arrow Content arrow Book Reviews arrow 'Psikedelik Şamanizm: Sanrılandırıcı Bitkilerin Şamanist Kullanımı'   
'Psikedelik Şamanizm: Sanrılandırıcı Bitkilerin Şamanist Kullanımı'   E-mail 
Written by Atheneris  
Wednesday, 02 February 2005

 

Jim DeKorne
Okyanus yayınevi
Çeviren: Nur Yener

“Psikedelik Şamanizm”, bazı underground yayınları saymazsak kendi türünde dilimize çevrilmiş ilk kitaplardan biri. Daha önce de şamanik uygulamalarda bitkisel veya sentetik dönüştürücülerin kullanımıyla ilgili çeşitli kitaplar yayınlanmış olsa da (Michael Harner veya Stanislav Grof misal)  Jim DeKorne kitabında ayrıntılı tarifler, bilimsel açıklamalar, bizzat kendisinin ve başkalarının kişisel deneyimleri gibi pek çok alt başlığı şamanik öğretinin felsefesiyle de harmanlayarak yorumluyor ve değerlendiriyor. Bireysel deneyimlerini ve bundan kendisi için çıkardığı eğitici öğeleri aktarımında çoğu kez içten ancak her psikedelik deneyimin onu yaşayan kişi için farklı ve eşsiz olması yüzünden bazen aktardığı olay ve yaşantılar –ayrıca bundan çıkardığı “ders”ler- oldukça sıkıcı da gelebilir. İmgelem dünyasının sınırsızlığı nedeniyle çok farklı içerik ve görüntülerle iç içe geçen psikedelik deneyimin kendisi; yazarın elinden geldiğince felsefi, spiritüel ve psikolojik açılardan değerlendirilmeye ve yorumlarla zenginleştirilmeye çalışılmış. Ortaya çıkansa bazıları için tatmin edici ve merak uyandırıcı, bazıları içinse tamamen yazarın kendisi için hazırlanmış ve başkalarında farklı tesirler yaratacak olması dolayısıyla aslen tanımlanması son derece belirsiz kalmış bir açıklamalar yığını. Yine de arkasına sağlam bir bibliyografya da alarak kendini okutuyor ve psikedelik uyarıcılarla yaşanılan deneyime dair bazı değişmez temel ilkeleri görebilmemizi sağlıyor. Bu açıdan keyifli olabilen bir kitap. Salt bilgi almak amacıyla da okunabilir ve yaşanılan deneyimleri aktaran bölümleri bu tarz bir deneyimden hiç geçmemiş okuyucuya iyi bir betimleme sunabilir. Şamanik öğretinin hem daha eski dönemlere ait hem de günümüz modern uygulayıcıları açısından ne şekilde geliştirildiğine ve algılandığına dair de belirli bir fikir edinmek az çok mümkün, tabii yine de bahsedilenleri daha iyi kavrayabilmek için bu kitaptan önce şamanizmin yapısını az çok bilmekte veya şamanizmin temel öğelerini araştırmış olmakta yarar var.

Son olarak, kitapta verilen kimyasal ve farmakolojik oranlarla diğer bazı reçetelerin konunun erbabı olan diğer yazar ve araştırmacılar tarafından ciddi şekilde eleştirildiğini de ekleyeyim, ayrıca deneyimi yaşamaya istekli kişinin bedensel ve ruhsal açıdan buna hazır olması gibi koskoca bir etik ve sınıflandırma tartışması da var ortada. Özünde tamamen bireysel bir dönüşüm sürecini tetiklediği içinde şayet uygulamalar okuyucu tarafından denenmek isteniyorsa kişinin kendi sorumluluğunu almaya hazır olması yazarın da üzerinde durduğu çok önemli bir diğer faktör. Tabii ki kitabı okuyan herkes yazarın bu farkındalık sahibi olma amaçlı bitkisel “dönüştürücü” kullanımı prensibini paylaşmıyor olabilir.

Her halukarda, özellikle bu açıdan eleştiriye de maruz kaldığı için kitabı okuyacaklara yazılanları sorgulamayı ve örneğin verilen tarifleri tekrar tekrar gözden geçirmelerini hatırlatmak gerek. Merakını bu yönde geliştiren okuyucu içinse, kitaptaki açık hataları tek tek vermektense konuyu enine boyuna irdeleyen geniş yayınlar ve eserler ile karşılaştırmalı pek çok kaynağa erişebilmelerini, bu doğrultuda gösterecekleri bireysel azim ve çabaya bırakıyorum.

Çevirmene de özverili çabasından ötürü teşekkür etmek gerek. Yayınevinin şamanizmle ilgili sağlam referans olabilecek daha başka kitaplar çıkarması da temennimiz.

Atheneris


 

Last Updated ( Wednesday, 02 February 2005 )

 
  AnaSayfa | İçindekiler | Yazılar | Kitaplar | Ziyaretçi Defteri | Bağlantılar | İletişim | HEKATESIA |
published by fotorama powered by mambo open source

August 2004 • All rights reserved.